in

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Nasıl Ortaya Çıktı? 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajları

Dünya Engelliler Günü Hangi Gün? Dünya engelliler günü hangi gündür? Dünya engelliler günü hangi gün kutlanır? Dünya engelliler gününü kim buldu? Dünya engelliler günü mesajları , Dünya engelliler gününe özel tweetler ve paylaşımlar The Kafa’da… Dünya Engelliler günü hakkında bilinmeyenleri sizler için araştırdık…

1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından uluslar arsı bir gün olarak ilan edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, dünya çapında organizasyonlarla kutlanmaktadır. Aktiviteler genelde hükümetlerin ve sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle yapılıyor ve engelli vatandaşların yaşadığı sorunların farkındalığının oluşturulmasına yönelik oluyor. Her yıl kutlanan bugünün ilan edilmesinin amacı aramızda yaşayan engelli insanların halk tarafından önemsendiğinin ve anlandığının bilincini tüm dünyada yaşamak ve yaşatmaktır.

Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 47/3 sayılı kararı ile ilan edildi. Toplumun ve toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık arttırmayı amaçlamaktadır.

27 yıldır süre gelen Dünya Engelliler Günü’nün anlam ve önemine baktığınızda dünyada yaşayan milyonlarca engellinin halinden anlamanın ve bilinç oluşturmanın üzerinde durulmasına yönelik bilinç çalışmalarının yapılması olduğunu düşünebiliriz. Birleşmiş Milletlerin her yıl bu bilinci daha da arttırmaya yönelik yaptığı çalışmalarla Engelli bireylerin haklarına dair hatırlatmalar ve eğitimlerinin de yapılmasıyla tüm dünyada engellerin aşılmasına yönelik çalışmalar yürütülüyor. İnsanların daha engelsiz bir dünyada yaşayabilmesi için tüm ülkelerin liderlerinin yaptığı açıklamalarla bir gün dahi olsa engelli bireylerin normal bireyler gibi normal bir hayat sürebileceğini açıklamalarıyla da moral ve motivasyon yüklemeleri yapılıyor.

What do you think?

1 point
Upvote Downvote

Written by Buğra

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

FACEBOOK

0 FACEBOOK

Şeyma Subaşı, Üstsüz Fotoğrafını Paylaştı

Ada ve Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır