in

Nasıl Mutlu Olunur? İşte Mutluluğun Reçetesi!

Mutluluğun reçetesi mi olur? Demeyin! İnsanın nerede, ne zaman mutluluğa ihtiyacı olacağını bilemediğimizden size her zaman yanınızda olacak basit ve huzur verecek bir mutluluk reçetesi yaptık!

Sevmeyi Bilin

Sevmeye önce kendinizden başlayın. Böylece sevilmeye de izin vermiş olursunuz. Her zaman ne olursa olsun sizden bir tane daha olmadığını ve değerli bir birey olduğunuzu kendinize sesli telkinler şeklinde söyleyin. İnanmayacaksınız ama bilimsel olarak işe yaradığı kanıtlanmış. Beyindeki endişe merkezindeki hareketliliğin azaldığı görülmüş!

Affetmeyi Bilin

Kin ve öfke baş edilemediğinde duygusal zehirlerdir. Öfkeye ve kine ayırdığınız zamanı eğlenceli müzikler dinlemeye, açık havada yürümeye, gülmeye ayırın, içinizde kabul edip affettiğiniz şeyler göreceksiniz ki ilk düşündüğünüz andan itibaren sizi hafifletip iyi hissettirecek.

İçinize Kapanmamayı Bilin

Her insanın kimseyle iletişim kurmak istemediği, hevesinin kırıldığı, içinden bir şeyler yapmak gelmediği dönemleri olur. Böyle durumlarda duygularınızı dinlemeyip kendinizi iterek kendinizi dışarı atın. Bir kafede içtiğiniz sıcak bir çay, yolda görülen tanıdıklara verilen bir selam, belki de sevdiğiniz birini arayıp öylesine hal hatır sormak bile sizi bu düşünceden en kısa zamanda uzaklaştıracaktır.

Gülümsemeyi Bilin

Gülümsemek sandığınız gibi duygusal bir durumdan çok psikolojik bir durumdur. Kansas Üniversitesi araştırmacıları, gülümsemenin, kalbi stres kaynaklı durumlar karşısında daha hızlı iyileştirdiğini göstermiş. Stresliyken veya kötü hissediyorken içinizden gelmese bile yüzünüze bir gülümseme yerleştirmek kalp atışlarınızı yavaşlatır, sizi sakinleştirir. Yani gülümsemek en başta sağlığınıza daha sonra ise duygularınıza oldukça yararlı.

Kitap Okuyun

Yanlış okumadınız, kitap okumak belki de mutluluk reçetesinin en önemli maddelerinden birisi. Kitap okumak bilginizi çoğaltmak, kelime haznenizi geliştirmek, daha iyi yazmak, hayal gücünü beslemek, alzheimer riskini azaltmak, empati yeteneğinizi geliştirmek dışında stresi azaltır. Yapılan bir araştırmaya göre, okumanın stres seviyesini %68 oranında azalttığı görülüyor. David Lewis’e göre sadece 6 dakika sessizce okumak, kalp atışını yavaşlatmak ve kaslardaki gerginliği azaltmak için yeterli. Üstelik mutlu da ediyor. Booktrust tarafından 2013’de yapılan bir anket düzenli kitap okuyanların hayatından daha memnun, daha mutlu ve yaptıkları şeyleri değerli görmeye daha yatkın olduklarını gösteriyor.Kısacası ömrü uzatıyor! Kitap okuyun!

Mutlu Olmak İçin İhtiyaçlarınızı Bilin

Bu yazının sonuna gelirken söylemek istiyoruz ki mutlu olmak için ihtiyacınız olan tek şey kendinizsiniz. İnsan sevmeye de mutlu olmaya da güzel görmeye de kendinden başlarsa dünyası birşey yapmadan güzelleşecektir. The Kafa’dan mutluluk reçetesi bu kadar!

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Yaren

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

FACEBOOK

0 FACEBOOK

Sinemada Bu Hafta Bıçaklar Çekildi!

Zalim İstanbul 27. Bölüm İzle