in , ,

Netflix’ten Seyirciyi İkiye Ayıran Bir Yapım: Messiah

Son günlerde dünya genelinde olay olan dizi hakkında söylenecek şey çok. Başından beri olay olan dizi seyircileri de destekleyenler ve desteklemeyenler olarak ayırdı!

Netflix’in orijinal dizisi ‘Messiah’in konusu ne?

‘Messiah’ dizisi, yıllardır bilinen İsa Peygamberin geri dönüşü ve dünyayı kurtaracak olması inancını konu alır. 3 büyük dine mensup insanların dikkatini çekmiş, Amerika yapımı bir dizidir. Konusu, ilahi bir varlık olduğunu iddia eden ‘Al Messiah’ in, Eva Geller adlı bir CIA ajanı tarafından takip edilmesi ve araştırılması üzerinedir. İlk bölümü 1 0cak 2020’de yayınlanan ‘Messiah’in şu an 1 sezonu yayınlandı. İlk sezonu ortalama 45 dakika süren, toplamda 10 bölümden oluşmaktadır.

Dizinin senaryosu, Netflix’in kendi sayfasında da belirttiği üzere tamamen kurgusal olup gerçek hayatla bağlantısı yoktur.

Dizide ‘Al-Masih’ karakteriyle, başrolü oynayan aktörün gerçek adının Mehdi Dehbi olması ise ayrıca merak uyandırdı.

Mehdi Dehbi 1985 doğumlu, Fas asıllı Belçikalı bir aktör. Ayrıca, Mehdi Dehbi 2014 yapımı ‘İnsan Avı’ filminden de size tanıdık gelebilir. Bu proje ile ise adından uzun süre bahsedileceği kesin görünüyor.

‘Görevimiz tehlike’ filmi ile de tanıdığımız Michelle Monaghan, dizide Eva Geller olarak yer alıyor. Dizi içeriğinin bolca dini göndermeler yaptığını ise; diğer ana karakterin isminin ‘Eva’ olmasından anlıyoruz. Eva ismi, İngilizce’de ‘Eve’ olarak geçen, Adem’in karısı Havva’yı çağrıştırmaktadır.

6. bölümde, Al Messiah’in müridlerini toplayıp, onlara ‘aynayı’ kıracağını söyledikten sonra suyun üzerinde yürüme sahnesi, dizinin kırılma noktalarından biri diyebiliriz. Aynı zamanda, seyircilerin de tansiyonu bu sahne ile yükselerek, dizi daha da merak uyandırıcı hale geldi.

Siyasi karışıklar ve sosyo-politik olaylar üzerine kurgulanan bir senaryosu olsa da izleyecilerin farklı görüşleri ile diziden çıkarımları da farklı oldu. İnsanları yanlış yönlendirdiğini ve dini farklı anlattığını düşünen kesimin tepkileri büyük oldu. Hatta yayından kaldırması için imza kampanyası bile başlatıldı.

Sonuç ne bilmiyoruz ama Twitter’da Messiah hashtagiyle milyonlarca tweet atıldı bile!

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Yaren

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

FACEBOOK

0 FACEBOOK

Herşeyi Bilen Google Hakkında Bilmediğiniz Özellikler

15 Ocak Günlük Burç Yorumları